Narozeniny. Spoustu přání, dárků, kytek. Všichni jsou úžasní. Za tři dny svátek a zase krásné pocity. Lidi, kteří jsou mi blízcí, jsou se mnou. A najednou zpráva, kterou bych čekala úplně nejmíň. Milé přání, z velké dálky. Ne na kilometry, ale v čase. Dvacet let. Je vůbec možné, aby duše zareagovala po tolika letech tak, jako by se všechno odehrálo včera? Mně se to stalo. Zpátky se mi vrátily krásné vzpomínky i nedokončený příběh. Poděkovala jsem zprávičkou a odvrátila se od noťasu. Je milý, když mi přeje. No jasně, facebook ukazuje svátky a narozeniny, těžko by si je pamatoval, ale i tak je hezké, že mu stálo za to poslat zprávu. I když já si jeho svátek i narozeniny pamatuji i po tolika letech. Prostě některé srdeční záležitosti nevymizí, jen se uloží kamsi hluboko do srdce, aby tam zůstaly napořád, a některé mají to štěstí, že se dostanou na povrch, aby způsobily rozruch.
Za chvíli pípla další zpráva. Dívala jsem se na monitor a přemýšlela, co odpovědět. Věděli jsme o sobě, na netu se dá dohledat všechno, občas jsme si napsali, popřáli k svátku nebo Vánocům, brala jsem to jako slušnost, která nám po vztahu zůstala. Našla jsem, že je zadaný, má přítelkyni. Z mála fotek, které dával veřejně, jsem byla přesvědčená, že je šťastný, a moc jsem mu to přála. Ale co, odpovím, je to slušnost, tím to skončí a na rok mám splněno.
Další zpráva. Chce si povídat. Ptá se… a najednou je půlnoc. Strávila jsem s ním celý večer? A navíc to bylo moc milé. Pokecali jsme, zasmáli se, popřáli si dobrou noc. A ráno… obvyklý kolotoč povinností, jen jsem asi zaznamenala pípnutí mobilu někde na cestě. Dobře, zas nějaká zákaznice, co nemůže dospat, aby vyřešila své problémy tím, že si spolu popovídáme, pomyslela jsem si. Ozvu se jí, až dorazím do práce. A byla tam. Smska s přáním krásného jitra a pěkného dne. Vážně napsal. A teď jsem opravdu byla zmatená. Proč? Zjevně mu na tom záleží, když píše, navíc opět mile. Času bylo málo, takže jsem jen poděkovala, popřála totéž a do večera měla co dělat, abych vše stíhala. Prostě můj klasický letecký den.
Večer, než jsem padla do postele, jsem zkontrolovala maily a zprávy, zapsala klientky na zítřejší objednávky a někde uprostřed zahlídla tu jeho zprávu. Krátkou, ale byla od něho. Usmála jsem se, potěšil moje srdíčko, protože se dotkl minulosti, a ta pro mě byla srdeční záležitostí. Sedla jsem a přemýšlela, jak navázat hovor, abych mu taky připomněla krásné chvíle, které jsme spolu prožili. A už jsme nepřestali. Zase byla půlnoc a já musela jít spát, on coby sova byl v práci a jeho spánkový rytmus začínal od tří hodin dál. Nemohli jsme přestat, psali jsme si, jeden druhého pošťuchovali, smáli se a já se divila, kolik maličkostí si pamatuje z našeho krátkého vztahu.
Nechápali jsme ani jeden, proč nás osud svedl zase dohromady, ale co jsme věděli určitě, že se chceme a musíme vidět. Znovu. A protože ani jeden nemáme život, který by byl procházkou růžovou zahradou, nebylo ani naše první setkání po více než dvaceti letech jednoduché. Počkali jsme si. Oba byli nervózní, ale stačil jeden pohled a všechno krásné se vrátilo.
Po letech jsme se potkali. Nečekaně. Bez nějaké velké přípravy. A přitom… jakmile jsem ho uviděla, něco ve mně se pohnulo tak jemně, až jsem se lekla, že to ani není skutečné. „Medvídku…“ ujelo mi v hlavě. Nikdy jsem mu tak dřív neříkala nahlas. Ale bylo to tam. Pořád. Stál přede mnou jiný než tehdy. Starší. Klidnější. Život se s ním rozhodně nemazlil, ale jeho vrásky jsem si zamilovala na první pohled. A přesto byl pořád stejný. Ten zvláštní klid, kterým mě kdysi uklidňoval víc než cokoliv jiného na světě.
Usmál se na mě a já v tu chvíli věděla, že se nic neztratilo. Jen se to někam tiše uložilo… a počkalo si. Objal mě a přitiskl k sobě s takovou něhou a já pocítila pocit bezpečí v jeho velké náruči. Už jako malá holčička jsem měla představu, že moje láska jednou bude velký muž s velkou náručí, abych se u něho mohla cítit bezpečně. Je zvláštní, jak se dětský sen stal skutečností.
Nehráli jsme žádné velké návraty. Jen jsme tam stáli a mezi námi se rozevíralo ticho, které nebylo prázdné. Zvedla jsem k němu hlavu, podíval se mi do očí a už z nich neodešel. Pokaždé, když se mi do nich podíval, koupal se v nich. Říkal, že se v nich utopil. Byly plné všeho, co jsme si nikdy nestačili říct.
„Ahoj lásko, jak se máš?“ zeptal se.
Obyčejná věta. Ale v jeho hlase nebyla zvědavost. Byla tam péče. A já najednou nevěděla, co odpovědět. Protože se mě nikdo takhle nezeptal… možná roky. Vedla jsem ho domů a bylo to, jako by odjel včera. Navázali jsme tam, kde jsme před léty skončili. Přirozeně, bez strachu, studu a obav, jak to ten druhý bude chápat. Naše duše se znaly a našly se. Sedli jsme si. A svět kolem nás nějak přestal být důležitý. Povídali jsme si celé hodiny. Byli si tak blízko, jak jen to šlo. Nechtěli jsme od sebe ani na chvilku. Měla jsem pocit, že potřebujeme dohnat ty roky, kdy jsme spolu nebyli. Ale mezi těmi slovy bylo ještě něco jiného. Něco, co se nedá vysvětlit.
Nic jsme si nevyčítali. Nic jsme nemuseli napravovat. Až po chvíli mi to došlo. My jsme si nic nedlužili. Ano, já měla pocit viny, že jsem ho opustila a ublížila mu. On mi řekl, že si myslel, že ublížil on mně, a proto jsem odešla. Takže žádné nedokončené kapitoly. Žádné „mělo to být jinak“. Jen čistý prostor. Bylo to tenkrát tak, jak to jen mohlo být.
A právě v tom prostoru se začalo dít něco zvláštního. Začala jsem vedle něj dýchat jinak. Pomaleji. Hlouběji. Klidněji. Jako by moje tělo poznalo, že už nemusí být ve střehu.
Podíval se na mě.
„Víš… taky nechápu, proč nás život znovu spojil dohromady. Znáš mě, jsem nevěřící člověk a ty čarodějka. Možná mě přesvědčíš, že to, čemu věříš, je pravda, ale upřímně řečeno, nevím.“
Usmála jsem se. Protože přesně to jsem cítila taky. Žádné drama. Žádná potřeba něco držet nebo zachraňovat. Jen být a možná někdy postupem času začít chápat. Skládat puzzle příběhu. Nebo střípky mozaiky v celek.
A v tom bytí se najednou otevřelo všechno. Možná jsme se nepotkali proto, abychom spolu zůstali. Možná ano, možná ne. Ale potkali jsme se proto, abychom si připomněli, jaké to je, když se dvě duše jen poznají. Bez dluhů. Bez strachu. S láskou bez podmínek, jen se svobodou. A jen na chvíli si dovolí být jeden v druhém doma. JL💖
